stránky nejen o Tarotu...ale hlavně o něm

Za obsah reklam na těchto stránkách neručím. Pokud se jich chcete zbavit, používejte prohlížeč Google Chrome s doplňkem AdBlock.
Seznámení s tarotovou sadou
Základní informace o Tarotu
Tarotový deník
Míchání a snímání karet
Základní jednoduché způsoby výkladu
 
Seznámení s tarotovou sadou
 
Nejdříve si tarotovou sadu dobře prohlédněte.
 
Samozřejmě je vhodné, aby jste tak učinili, až budete mít klid, nebudete cítit únavu, stress ani nepohodu. Bude pěkné, pojmete-li si to sami pro sebe jako malý obřad.
 
Karty si můžete rozdělovat do skupinek podle barev a hodnot, ale i podle toho, které se Vám líbí a které ne. Pozorně přitom sledujte své pocity. Všímejte si, jak na vás ta která karta působí. Bude se vám to hodit, až budete zkoumat její význam. U některých karet se totiž názory na její význam více či méně liší a pokud budete zmateni, můžete si pomoct tím, že si vzpomenete, jaký dojem ve vás karta vyvolala, když jste ji spatřili poprvé a tímto dojmem se pak řídit.
 
Možná si na kartách všimnete zvláštních detailů, jejichž význam vám bude nejasný. Než začnete odpověď hledat v knihách, zkuste ji najít v sobě.
 
U každé karty si pokuste představit si nějakou skutečnou životní situaci, kterou vám obrázek na kartě evokuje. Zkuste si to zapsat nebo zapamatovat. Opět se vám to může hodit, když kartě nebude někdy v budoucnu rozumět.

 
Základní informace o Tarotu
 
Základní informace o struktuře a původu Tarotu můžete najít v literatuře, nebo na mých stránkách v rubrice O Tarotu

 
Tarotový deník
 
Je velmi užitečné založit si Tarotový deník - tedy jakýkoliv sešit určený pro poznámky týkající se karet.
Do něj si můžete zaznamenávat jednotlivé výklady a po čase je porovnávat s tím, co se skutečně stalo. Tím se naučíte úplně nejvíc. Pro začátek je dobré vykládat si karty na vše možné.  
 
Doporučuji ovšem volit otázky, u kterých lze ověřit odpověď.
Tedy nikoliv:"Co ke mě cítí XY? Co si o mě myslí XZ?"
ale např.: "Jaký bude víkend strávený u tchyně? Jak dopadnu u zkoušky? Co mě potká příští týden?" a pod.
 
Je dobré si zapsat datum, druh výkladu, tažené karty a vaši interpretaci. Po té, co událost proběhla se k výkladu vrátit a znovu se zamyslet nad tím, co vám tehdy karty chtěly vzkázat a zda-li jste je pochopili dobře či nikoliv.
 
Velmi užitečné je začít výuku tím, že si budete tahat tzv. denní kartu.
 
Tzn. na každý den si vytáhnete jednu Tarotovou kartu a budete se snažit během dne najít její odraz v každodenním životě. Doporučuji taženou kartu nevnímat vyloženě jako věštbu, tedy jako: "co se mi dnes přihodí." - ačkoliv i takto se samozřejmě karta může projevit. Je však lepší, brát to hlavně ze začátku spíše jako hru, tedy: "hledej kartu XY v událostech všedního dne." Nalézt ji totiž můžete nejen v tom, co se přihodí přímo vám, ale i v tom, čeho budete pouhými svědky.
Opět doporučuji si každý večer poznamenat, jak se karta projevila - je to lepší škola než stohy učebnic a hodiny strávené v sebelepším kursu.
Kartu lze tahat buď ráno, nebo předchozí večer.
   
Připojím jednu osobní zkušenost.
 
Když jsem se učila pracovat s Tarotovými kartami pomocí denních karet zjistila jsem, že se jimi příliš nechávám dopředu ovlivňovat. Když jsem vytáhla negativně působící kartu, hned jsem měla černé myšlenky a očekávala jen to nejhorší. Vše jsem viděla v černých barvách a měla špatnou náladu hned po ránu. Díky tomu jsem si i lecjakou nepříjemnost způsobila sama a úplně zbytečně. Vymyslela jsem si tedy pro zajímavost jiný postup. Vytáhla jsem si sice denně jednu kartu, ale nechala jsem ji rubem vzhůru a podívala se na ní až večer. A teprve zpětně jsem přemýšlela, jak se ona karta přes den projevila.
 
Časem jsem si postup dále zpestřila - tahala jsem dvě karty: jednu odkrytou a jednu neodkrytou - a večer pak navíc přemýšlela nad tím, jak spolu jejich poselství souvisí.
 
To vše uvádím pro to, abyste viděli, že hra s Tarotovými kartami nemá žádné hranice a pevná pravidla, fantazii se meze nekladou.

 
Míchání a snímání karet
 
Je pravděpodobné, že se pokusíte o svůj první výklad ještě před tím, než se vám podaří si udělat představu o významu jednotlivých karet.
Budete se tedy pravděpodobně zabývat otázkou, jak správně míchat karty, zda-li a jak je snímat a jak karty vybírat.
 
Dopředu upozorňuji na to, že žádný ze způsobu nelze označit za správný či špatný - je jen na vás, který si vyberete a oblíbíte.
 
Míchat karty lze dvěma způsoby:
 
a) Běžným způsobem, jako když se míchají karty do mariáše nebo kanasty. Mícháme tak dlouho, dokud se nám chce.  (Můžete vnímat nějakou změnu teploty či energetického pole balíčku. Pokud ale nic takového necítíte, nelamte si s tím hlavu.)  Pokud nějaká karta z balíčku při míchání vypadne, můžeme jí věnovat zvláštní pozornost a pokládat ji za zvláštní poselství. To se posiluje zejména tehdy, když se ona karta po navrácení do balíčku stejně posléze někde ve výkladu objeví. Občas se to stává.
 
b) Karty leží na stole rubem nahoru a my je "prohrabujeme" oběma rukama. Tento způsob sice nepůsobí příliš esteticky, ale je vhodný zejména tehdy, když se rozhodnete pracovat i s kartami ležícími vzhůru nohama - tedy hlavou dolů. Tento způsob míchání totiž umožňuje kartám, aby se obrátily.
 
Nejčastější způsob snímání se provádí na tři hromádky, které posléze posbíráme zpět do jednoho balíčku v opačném pořadí, než jsme je položili na stůl. Pokud potřebuji získat pouze jednu kartu, používám i snímání pouze jedné hromádky - a beru si vrchní kartu ze spodního balíčku. Viděla jsem i snímání na více hromádek, kdy se z vrchu každé hromádky bralo několik karet do výkladu. Tento způsob však nepoužívám, takže ho nemohu upřesnit - uvádím jej pouze pro to, abyste viděli, že i zde se fantazii meze nekladou.
 
Někteří kartáři kladou důraz i na to, kterou rukou se snímá. Levá ruka bývá obecně pokládána za tu, která má blíž k citovým záležitostem, pravá k materiálním.
 
Vybírat karty do výkladu lze taktéž více způsoby - buď seshora hromádky, kterou jsme získali po zamíchání nebo po sejmutí karet. Také je možné rozložit karty do vějíře na stole a karty do výkladu si vybrat namátkou. Tento způsob osobně doporučuji zejména tehdy, když je k výkladu potřeba menší počet karet.

 
Základní jednoduché druhy výkladu
 
Pro úplný začátek nedoporučuji pouštět se do složitějších výkladů. Neúspěch by vás mohl zbytečně odradit. Ideální je vykládat pouze z malého počtu karet (jedna až čtyři) a pečlivě se snažit rozkrýt všechny významy a možnosti, které karty nabízí.
 
Nemusíte mít obavu z toho, že by výklady s malým počtem karet byly nějak méněcenné. Nikoliv. Používají je i velmi zkušení kartáři. Rozdíl mezi výkladem z velkého a malého počtu karet je pouze v rozsáhlosti odpovědi a množství poskytnutých detailů.
 
Jedna karta
 
To je nejrychlejší a nejjednodušší způsob výkladu, který začátečníkům vřele doporučuji.
 
Stačí vytáhnout jednu kartu na jednu otázku a pečlivě prozkoumat její poselství. Začátečníkům radím tímto způsobem nepohrdat a naopak se pokusit každou kartu prozkoumat v co největší šíři ve všech pozitivních i negativních aspektech.
 
Tři karty
 
Několik možností výkladu s třemi kartami můžete nalézt v rubrice Způsoby výkladu – Výklad na tři karty.
Pro mě osobně je výklad s třemi kartami jeden z nejfrekventovanějších, doporučuji mu věnovat velkou pozornost.
 
Čtyři karty
 
Několik možností výkladu se čtyřmi kartami můžete nalézt v rubrice Způsoby výkladu – Výklad na čtyři  karty.

   
Otázky:
 • Co mě nejvíc zaujalo na první pohled, když jsem si poprvé prohlížel/a svou první Tarotovou sadu?
 • Které karty se mě líbí?
 • Které se mě nelíbí?
 • Kterým kartám nerozumím a jaký pocit ve mě vyvolávají?
 • Které karty se mě zdají zcela srozumitelné?
 • Zkuste si představit lidi, které dobře znáte: příbuzné, kamarády, kolegy a pod. Které karty ho/ji podle vás vystihují a proč?
 • Které karty vystihují váš vzájemný vztah s těmito lidmi?
 • Zkuste si vybavit nějaké důležité události ve vašem životě. Která karta nebo karty ji podle vás vystihují?
 • Zkuste najít karty, které podle vás na první pohled vyvolávají dojem:
lásky
zklamání
štěstí
neštěstí
deprese
klidu a pohody
odpočinku
práce
aktivity
hádky a sporů
změny
konce
začátku
bohatství
naděje
beznaděje
stagnace
slepé uličky
výhry
prohry
zisku
ztráty
 • Ve které kartě byste se chtěli ocitnout, zažít ji?
 • Ve které nikoliv?
 • Zkuste si udělat statistiku denních karet. Vychází vám některá karta častěji než jiná? Je nějaká karta, kterou si ani po delším čase (půl roku, rok) ne a ne vytáhnout? Zkuste se zamyslet proč to tak je? Co to vypovídá o vaší současné životní situaci?

 


  
 
 
 
 
09.04.2016 23:31:53
spimajim

Co si myslíte o vykládání karet?

Nesmysl (14140 | 18%)
Nevím (13650 | 18%)
Něco na tom je (14729 | 19%)
Záleží na kartáři (15697 | 21%)
Věřím tomu (18110 | 24%)

Jaký je váš motiv k tomu, nechat si vyložit karty?

zvědavost (12350 | 11%)
pocit krize (12214 | 11%)
starost o blízké osoby (11959 | 11%)
citové problémy (12800 | 12%)
jiný důvod (11535 | 10%)

Jak se vám plní výklady kartářů?

Nic se nesplnilo (14174 | 20%)
Splnilo se minimum (14126 | 19%)
Splnila se většina (14973 | 21%)
Všechno se splnilo (14172 | 20%)

Jaká je pro vás přijatelná cena za zhruba hodinový karetní výklad?

do 200,-Kč (13961 | 20%)
do 500,-Kč (14973 | 21%)
do 1000,-Kč (13271 | 19%)

Jak často si nechám vykládat (si sám vykládám) na sebe karty?

Ještě ani jednou (11813 | 13%)
Jednou (11745 | 12%)
Jednou za rok (11573 | 12%)
Několikrát do roka (11882 | 13%)
Několikrát do měsíce (12035 | 13%)
Několikrát do týdne (12424 | 13%)

Jak nebo čím vám karetní výklad nejvíc pomohl/pomáhá?

udělal mi jasno (11600 | 13%)
uklidnil mě (11501 | 12%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one