stránky nejen o Tarotu..........................................momentálně ve fázi opravy formátování

Zamyšlení nad placením věštěckých služeb

Zamyšlení nad placením věštěckých služeb - obrázek

Zamyšlení nad placením věštěckých služeb - obrázek

Dost lidí pokládá braní finanční odměny za kartářské služby za neetické.
 
Co je těmto argumentům společné?
Většinou jde o lidi, kteří sami vykládat karty nikdy nezkusili.
Často se domnívají, že kartářství je nadpřirozený dar – tzn. neuvědomují si, že i kartář se musel své dovednosti naučit a trénovat ji, zdokonalovat – což trvá roky.
Často mají pocit, že vykládání karet není „žádná práce“.
Často mají s kartáři špatné zkušenosti.
Často by rádi, aby jim někdo vyložil, ale peníze jsou jim milejší nebo je bohužel doopravdy nemají.
  
Čím jsou peníze v této společnosti?
Pro mě jen papírky, které jsme si vymysleli proto, abychom se nezatěžovali výměnným obchodem, když si všechny své potřeby nejsme schopni obstarat sami. Kartář někomu věnuje čas a svůj um/schopnosti a za to obdrží papírek, který reprezentuje čas a um toho druhého, neboť on musel někde strávit čas nějakou činností, aby ten papírek měl. Jsme si rovni, nikdo nic nedluží: jeho čas za můj čas.
Tato společnost používá peníze jako způsob, jak vyjádřit hodnotu něčeho. Pokud neplatíš, vlastně tím také svým způsobem říkáš, že je něco bezcenné. Pokud má pro člověka rada kartáře (astrologa, numerologa apod.) cenu, nemělo by mu být proti mysli vyjádřit ji tím, co je v této společnosti běžné - tedy finančním ohodnocením.
 
Nezůstat dlužen, nebrat zadarmo = přirozená slušnost.
Člověk, který nechce zůstat dlužníkem, by dokonce (podle mě) měl cítit vnitřní potřebu se za prokázanou službu nějak revanšovat.
 
Člověku, kterému je proti mysli zaplacení karetního výkladu lze tedy položit otázku:
Troufáte si požadovat službu, aniž byste se cítili být dlužníky a cítili potřebu se revanšovat?
Jaký jiný způsob vyrovnání je pro vás přijatelný, když peníze to nejsou?
Jste si jisti, že pokud byste si podobu a výši odměny za prokázanou službu stanovovali vy sami, že by jste ji dokázali stanovit v odpovídající výši?
Je pro vás karetní výklad víc nebo míň než: služby čistírny, pneuservisu, poskytovatele internetu, Pošty, obvodního lékaře.
Je pro vás karetní výklad nezbytnost (něco bez čeho se nedá přežít) – nebo životní nadstavba (něco co si pořizuji pro usnadnění života).
 
V jaké sociální třídě by měl být kartář?
Bavme se o tom, jaký měsíční příjem by podle Tebe měl mít kartář a pomožme si srovnáním. Měl by na tom být jako kopáč silnic, dělník ve fabrice, jako učitel na ZŠ, jako úředník, jako lékař, jako advokát, jako politik, jako inženýr, jako bezdomovec....jako kdo? Měl by podle Tebe kartář sociálně patřit mezi sociální případy, do nížší vrstvy, nižšší střední, vyšší střední, vyšší sociální vrstvy? Nebo ještě jinak: má nárok na průměrnou mzdu nebo si podle Tebe zaslouží pouze životní minimum? Schválně?
 
A ještě jednu otázku. Měl bys chuť jít ke kartáři, který vypadá na to, že nemá ani na zaplacení základních životních potřeb?
 
Je vykládání karet snadná nebo obtížná činnost?
Někteří lidé také mají pocit, že to vykládání jde tak nějak samo od sebe, že pro to kartář nevynakládá žádné úsilí. Není tomu tak (alespoň ne u mě). Použiju přirovnání: pokud matematik umí vyřešit rovnici, znaená to, že její výsledek vidí, už když se na ni podívá? Jistě ne, musí se nad ní zamyslet.
U karet je to podobné, jen to "řešení" probíhá jiným druhem duševní činnosti než jakou řešímě matematické úlohy.
Pro ilustraci: vynaložené soustředění bych přirovnala k řešení IQ testu na jehož výsledku Ti hodně záleží. Něco vidíš na první pohled, ale něco Ti dá zabrat.
 
Přemýšlela jsem nad tím, proč se to někomu zdá pohodlné nebo snadné.
Většina lidí, kteří to nikdy nezkusili, si neuvědomuje jednu věc. Karetní výklad vyžaduje 100% duševní a intelektuální nasazení včetně maximálního zapojení určitého druhu empatie. Většinu zaměstnání lze po čase dělat alespoň zčásti rutinně - můžete si sem tam myšlenkami odběhnout nebo polevit v pozornosti. Kartářství patří mezi profese, kde to nelze. Pokud máte před sebou klienta, nemůžete vypnout ani na vteřinku. V tom je kartomancie náročnější a únavnější než jiné profese.
 
Krom toho, kartář bohužel dokonce svým způsobem cítí klientovo neštěstí nebo smutek a musí vynaložit určitý druh úsilí, aby z toho nebyl sám emocionálně zničený.
Pravdou je, že zručný zkušený kartář už dokáže být vůči těmto vjemům „obrněný“ a dokáže zůstat při výkladu emočně nezainteresován.
 
Jakou cenu má pro člověka to, co dostane zadarmo?
Já karty mám jen jako koníčka, ale kdysi jsem se o tom bavila s kamarádkou, která za peníze vykládá. Karty ji neživí, má jinou práci. Na otázku, proč si tedy nechává platit, odpověděla, že udělala tu zkušenost, že když je to za peníze, klienti berou výklad více vážně něž když to zkoušela zadarmo. Zadarmo přišel kdekdo jen z legrace nebo poprubovat, chodili kvůli každé hovadině - protože je to nic nestálo. Ji to stálo čas a energii - ale to jim už bylo jedno. Je to kartářka, tak je její morální povinnost vykládat - mysleli si často. Když klient zaplatí, má podvědomý dojem, že to celé té záležitosti dává větší důstojnost a důležitost. Že to není jen tak bla bla. A taky přijde až když má opravdu problém.
Zkrátka: pro většinu lidí má cenu to, u čeho jde cena stanovit a nejzavedenější způsob v této společnosti je vyjadřovat cenu penězi. U čeho nejde stanovit cena, bývá často vnímáno jako bezcenné.
 
Cena za hodinu nebo za výklad?
Ale je mi zkrátka bližší (lidsky), když je v ceníku uvedená částka nikoliv ZA HODINU, ale ZA VÝKLAD - s tím, že výklad trvá přibližně hodinu. Je na kartáři, aby se do té hodiny nějak vešel. Mě je prostě tak nějak proti mysli na kartářské řemeslo koukat jako na něco, co se poskytuje v nějakém hodinovém režimu - jako ve fabrice. Pro mě je to spíš umění a umění se honoruje za dílo a nikoli za čas strávený prací na něm.
 
Zapátrejte ve vlastním svědomí a představte si sami sebe v kůži kartáře
Představte si, že se zítra ráno probudíte a zjistíte, že dokážete vykládat karty.
Obětujete rázem veškerý volný čas tomu, že se budete úplně zadarmo věnovat problémům cizích lidí?
Dáte výpověď, abyste toho volného času měli víc a necháte se živit od své rodiny?
 
Pokud je pro Vás karetní výklad cenný, nezdráhejte se to projevit tím, že za něj zaplatíte.
  
 
 
 
  
 
16.12.2007 16:29:09
spimajim

Co si myslíte o vykládání karet?

Nesmysl (14107 | 19%)
Nevím (13631 | 18%)
Něco na tom je (14674 | 19%)
Záleží na kartáři (15623 | 20%)
Věřím tomu (17960 | 24%)

Jaký je váš motiv k tomu, nechat si vyložit karty?

zvědavost (12308 | 11%)
pocit krize (12181 | 11%)
starost o blízké osoby (11899 | 11%)
citové problémy (12769 | 12%)
jiný důvod (11494 | 10%)

Jak se vám plní výklady kartářů?

Nic se nesplnilo (14133 | 20%)
Splnilo se minimum (14089 | 19%)
Splnila se většina (14875 | 21%)
Všechno se splnilo (14134 | 20%)

Jaká je pro vás přijatelná cena za zhruba hodinový karetní výklad?

do 200,-Kč (13935 | 20%)
do 500,-Kč (14914 | 21%)
do 1000,-Kč (13239 | 19%)

Jak často si nechám vykládat (si sám vykládám) na sebe karty?

Ještě ani jednou (11786 | 13%)
Jednou (11730 | 12%)
Jednou za rok (11553 | 12%)
Několikrát do roka (11855 | 13%)
Několikrát do měsíce (11989 | 13%)
Několikrát do týdne (12380 | 13%)

Jak nebo čím vám karetní výklad nejvíc pomohl/pomáhá?

udělal mi jasno (11582 | 13%)
uklidnil mě (11485 | 12%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one