stránky nejen o Tarotu..........................................momentálně ve fázi opravy formátování

Manipulace ve vztazích

Manipulace ve vztazích - obrázek

Manipulace ve vztazích - obrázek

Článek, zabývající se častým a palčivým vztahovým problémem - manipulací.

  

 

 

 

    

Text vychází z e-mailů, které jsem si psal s Ivou H.

Vzkaz/e-mail od Ivy:
Chodila jsem donedávna s klukem, do kterýho jsem byla zamilovaná až po uši. A to dokonce tak, že jsem si nevšimnula, že se za jeho "Miluju tě" skrývalo "Miluju tě, ale chci tě měnit, abys byla poslušná holka". Nejdřív jsem to nechtěla vidět - byl pro mě dokonalý a to jak se mnou "smýkal" sem a tam se mi i líbilo. Celý ten vztah byl tak rychlý a intenzivní, že jsem si ničeho nevšímala. Když jsem se ale jednoho dne probudila, zjistila jsem, že jsem ztratila svojí osobnost. Přestala jsem chodit na tai-chi a meditovat, protože tomu nevěřil, zapomněla jsem na svoje kamarádky atd. Problém nastal, když jsem se chtěla vrátit k tomu co ve mně potlačil. Jirka vůbec nechápal co se děje. Najednou jsem nebyla ta poslušná holka a on začal být dokonce agresivní. A to to byl vždycky hodný kluk - miláček! Najednou i křičel - že jsem byla hodná a změnila se. Abych to neprodlužovala, skončilo to tím, že když jednou nedostal co chtěl, naštval se a dal mi facku. Sice se pak za to hodněkrát omlouval a chtěl zpátky, ale tohle posral (promiň to slovo). Přijímat partnera je sice hezký, ale tohle se nedalo. Některý chlapi si prostě myslí, že ovládnout holku je to samý jako láska. Ale proč to píšu. Tvůj článek Čistá láska (http://spimajim.nazory.eu/vazne/cista-laska.html) mi pomohl najít zase sebe a ukázal mi, jak to má ve vztahu vypadat.
Díky moc!Má odpověď a článek:
Manipulace je touha ovládnout nějakou situaci nebo člověka nebo případně již jejich existující ovládání.

Ovládání se rodí z nepřijetí člověka takového jaký je. Ať už vědomě nebo nevědomě jej považujeme za "špatného" (-horšího než jsme my sami) a snažíme se jej změnit k našemu obrazu, který považujeme za "správný". Ne každá manipulace je tedy vědomá, a ne každá musí mít pro toho s kým je manipulováno pouze nepříznivé důsledky. Vždy je třeba se ptát: "Jsem tohle já? Opravdu to takto chci?" Problém manipulace byl řečen na začátku - vychází z nepřijetí, a nikoliv z lásky. Iva a její bývalý přítel, stejně jako řada dalších párů, manipulaci vydávala za lásku, ale jak jsem psal v článku "Čistá láska", láska se nikoho nesnaží ovládnout a ani měnit z důvodu nepřijetí - jen dává a přijímá věci takové jaké jsou. Pokud chceme totiž něco měnit, je třeba to nejprve přijmout takové jaké to je, a následně to měnit - ne však nikdy proto, že by to bylo špatné. Ne každému se vždy podaří ale najít hranici mezi "nepřijmout jako špatné, a tedy měnit" a "přijmout jaké to je, ale měnit na něco nového".

Jak můžeme poznat, že někoho manipulujeme? První nápovědou je to, že nám na někom něco vadí. Protože v takové situaci máme 3 možnosti - buď to bezvýhradně přijmout (že je to jaké je, ale třeba "jiné" ; což je možnost ideální) nebo to tolerovat nebo to nepřijmout a snažit se to tak měnit. Na vědomé zjištění, že nám něco vadí, je však třeba umět se alespoň trochu podívat se do sebe. Manipulací získává ovládající mnoho energie, kterou si však bere na úkor manipulovaných (mnohdy také ze závislosti). Přistihnete-li se při touze ovládat jiného nebo že již přímo zneužíváte něčí závislosti, zkuste toho využít k tomu, abyste se naučili bezvýhradnému přijetí člověka, kterého se snažíte ovládnout.

Jak poznáte, že jste manipulováni? Tak jako Iva - začnete ztrácet svou osobnost - to, čemu jste doposud věřili. Budete přebírat názory a vlastnosti, které nejsou vaše a budete dělat, co jste nikdy předtím nedělali (někdy dokonce i proti vlastnímu přesvědčení). Někdo s vámi může (jak píše Iva) "smýkat" doleva, doprava občas tak rychle, že si ani nevšimnete, že je s vámi ten "charismatický člověk" manipuluje. Stejně vaše vnímání, že se něco děje může být zastřeno vaší zamilovaností a slůvky lásky. Ovládaný se někdy může cítit být unavený, protože předává svou energii ovládajícímu. Manipulováno je často s lidmi, kteří mají nízké sebevědomí (nedostatek sebelásky) a mají problém se rozhodovat. Pokud si manipulace prováděné na vás všimnete, můžete si vyzkoušet dělat pravý opak než kam vás to tlačí. A pokud se začne manipulátor vztekat, protože nedostane co chce nebo na vás bude ještě víc tlačit, aby dosáhnul svého cíle, budete si naprosto jistí, že vás ta osoba nechce přijmout, ale ovládnout. I na toto poznání to chce kapku vhledu. Jak ale píšu - být ovládaný nebo ovládat se může dít i nevědomky - Iva a její přítel se tak jistě také nechovali schválně. Ale nemusíte být zrovna ovládáni nebo ovládat vašeho partnera - můžete být vědomě či nevědomě ovládáni matkou, otcem nebo třeba kamarádkou/kamarádem, knězem či politikem. Zkuste být proto na toto pozorní a zjistit, kde jsou názory a energie ještě vaše a kde už jsou manipulátora.

Co se týče toho, jak Iva píše "Přijímat partnera je sice hezký, ale tohle se nedalo." - přijímat někoho neznamená, že s ním musíte být. Jde jen o to uvědomit si, že ten člověk je jaký je (není lepší nebo horší než my) a jestli ho/jí budeme nebo nebudeme chtít za partnera, je věc další. Iva mi také psala, že si uvědomuje, že se do pozice ovládaného dostala "dobrovolně" (i když v zaslepenosti zamilovanosti) a že začíná pracovat na pocitu ublíženosti. Tak hodně štěstí! :-)


autor: Straptom

převzato z: http://www.cestydusi.cz/view.php?nazevclanku=manipulace-ve-vztazich&cisloclanku=2007030003

diskuze k článku: http://spimajim.sux.cz/?akce=viewtopic&topic_id=10511

  

 

 

 

 

 

 

 

27.11.2008 21:03:33
spimajim

Co si myslíte o vykládání karet?

Nesmysl (14105 | 19%)
Nevím (13630 | 18%)
Něco na tom je (14672 | 19%)
Záleží na kartáři (15618 | 20%)
Věřím tomu (17954 | 24%)

Jaký je váš motiv k tomu, nechat si vyložit karty?

zvědavost (12304 | 11%)
pocit krize (12179 | 11%)
starost o blízké osoby (11897 | 11%)
citové problémy (12764 | 12%)
jiný důvod (11491 | 10%)

Jak se vám plní výklady kartářů?

Nic se nesplnilo (14133 | 20%)
Splnilo se minimum (14087 | 19%)
Splnila se většina (14872 | 21%)
Všechno se splnilo (14132 | 20%)

Jaká je pro vás přijatelná cena za zhruba hodinový karetní výklad?

do 200,-Kč (13934 | 20%)
do 500,-Kč (14909 | 21%)
do 1000,-Kč (13237 | 19%)

Jak často si nechám vykládat (si sám vykládám) na sebe karty?

Ještě ani jednou (11782 | 13%)
Jednou (11730 | 12%)
Jednou za rok (11553 | 12%)
Několikrát do roka (11853 | 13%)
Několikrát do měsíce (11985 | 13%)
Několikrát do týdne (12378 | 13%)

Jak nebo čím vám karetní výklad nejvíc pomohl/pomáhá?

udělal mi jasno (11582 | 13%)
uklidnil mě (11485 | 12%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one